2.1 anyagcsoport

A 2.1 anyagcsoportba tartoznak a termomechanikus hengerléssel gyártott finomszemcsés acélok. Ide tartoznak az S355M, S355ML, S420M, S420ML, S460M, S460ML jelű acélok, illetve ezek nyomástartó, 'P' jelzésű megfelelői.

A megnevezésből is adódóan ezek az acélok hengerlés közben egy speciális hőkezelést kapnak. Ezzel egy egyenletes, finomszemcsés szerkezet alakul ki, amely kiváló szívóssági tulajdonságokat eredményez.

Ezen acélok szénegyenérték alacsony, 0.4 alatti, tehát edződésre nem hajlamos az anyag. A finomszemcsés szövetszerkezet "ellensége" ezen anyagnál is a nagy hőbevitel és a túlhevülés. Ráadásul, ha a túlzott hőbevitellel elrontottuk az anyag szövetszerkezetét, hőkezeléssel már nem lehet visszaállítani, magyarul ki lehet dobni. 

Épp ezért a következők betartása szükséges hegesztés során:

  • 40 mm anyagvastagságig nem szükséges, 40 mm -től javaslom, hogy alkalmazzunk 80-100°C-os előmelegítést (ha más miatt ne is, de segítsünk az ívhőnek megolvasztani az alapanyagot, megelőzve a hidegkötés kialakulását)
  • mérsékelt, hőbevitellel kell hegeszteni, sorolt varratfelépítéssel (több kisebb keresztmetszetű varratsorral, kevesebb de nagyobb varratkeresztmetszetű sor helyett)
  • a maximálisan megengedett rétegközi hőmérséklet 250°C
  • az ML-es anyagokra mindez kiemelten érvényes, mert a -50°C-os ütőmunkát nem fogja tudni a varratfém és hőhatás övezete, ha ezeket nem tartjuk be

Az M-es anyagoknál a "sima" G 46 4 M G4Si1-es huzalok alkalmazhatóak. ML esetén nikkellel kissé ötvözött hegesztőanyagokat javaslok használni, pl. a T 50 6 1 Ni P M21 H5 szabványos besorolásút. A jelölésben a '6'-os szám utal az ütőmunkára, vagyis a példában bemutatott hegesztőanyag -60°C-ig tudja a 27J ütőmunkát. Mindenképp ügyeljünk arra, hogy a szabványos hegesztőanyag megnevezésben ez az érték legalább '5' legyen.