Alapanyagok

Az alapanyagok azonosítása és nyomon követhetősége a teljes gyártási folyamat során elengedhetetlen.

A beérkező alapanyagokat fizikailag meg kell tekinteni és a hozzá átadott bizonylattal, valamint a megrendeléssel össze kell vetni (az érkezett be amit megrendeltünk, az előírásnak megfelelő minőségben).

Alapanyagot kizárólag a bizonylatával együtt szabad átvenni. Az alapanyagon gyárilag fel kell legyen tüntetve az anyagminőség és az adagszám (ez lehet beütéssel, gravírozással, festve, címkézve, stb.), ezeknek a bizonylattal való egyezését ellenőrizni szükséges.

A későbbiekben vagy az adagszámot viszi tovább az alapanyag a gyártási folyamat során vagy adunk neki mi (gyártó) egy egyedi azonosítószámot (pl. futósorszám/évszám jelölés az alapanyagon és a papír alapú bizonylat jobb felső sarkán is, a későbbi visszakereshetőség egyszerűsödik). 

Mit jelent az, hogy "továbbviszi" a jelölést: az alapanyagból történő leszabás során a leszabott alkatrészre át kell jelölni a kiinduló alapanyag egyedi azonosítószámát, hogy azt később is származtatni lehessen a bizonylatához. Az átjelölést egy erre a feladatra írásban kijelölt, megbízott és oktatott munkatárs végezze. 

A leszabott alkatrészek az alapanyag bizonylathoz való hozzárendelhetőséget biztosító jelölésen kívül egyéb jelöléseket is kaphat, mint pl. a terv szerinti tételszám, az anyag minősége (javaslom, hogy az anyag minősége is jelenjen meg az alkatrészeken, hiszen az egyedi azonosítószám a bizonylat hiányában nem mond semmit, az anyagminőség viszont fontos lehet, főleg, ha fennáll az anyagkeveredés veszélye).