Alvállalkozás
Amennyiben alvállalkozásba adsz tevékenységet:
- add át az alvállalkozónak a terveket és a műszaki követelményrendszert (dokumentáltan, pl. a szerződés mellékleteként)
- a szerződésben legyen rögzítve, hogy milyen dokumentációt kell, hogy készítsen az alvállalkozó
- az alvállalkozó munkájáért is a Te céged felel, ezt ne felejtsd, ezért minél többször végezz ellenőrzést (gyártmány méret-, alak ellenőrzése, kontroll roncsolásmentes vizsgálatot)
- vezess nyilvántartást az alvállalkozókról, amiben értékeled őket (Pl. A, B, C kategória)
- végezz az alvállalkozónál beszállítói auditot, készíts róla az auditált partner által is aláírt auditjelentést (ezt meg kell őrizni, tanúsító auditon kérhetik).
Hogy miket nézz meg a hegesztést végző alvállalkozónál a beszállítói auditon?
- kérd el a meglévő, érvényes tanúsítványait (ISO 9001, ISO 3834-2, plusz ami van)
- mutassák be röviden a céget, a szervezeti felépítést
- ismerd meg a hegesztési felelőst, kérd el a végzettségét igazoló dokumentumokat. Munkaviszonyban vagy vállalkozóként dolgozik a cégnél? Ha vállalkozóként, akkor milyen gyakorisággal ellenőrzi a gyártást, távollétében ki a "jobbkeze", azaz a hegesztési felügyeletet napi szinten ellátó helyettese?
- kérd el a hegesztők nyilvántartását és nézd meg az eredeti minősítéseket (megfelelőek a terméked hegesztéséhez?)
- kérd el a hegesztőberendezések nyilvántartását és ellenőrizd az érintésvédelmi felülvizsgálatok, validálások/kalibrálások érvényességét
- nézd meg a WPQR nyilvántartásukat és az eredeti WPQR jegyzőkönyveket (nézd olyan szemmel, hogy azok érvényesek e termékedre)
- nézd meg a WPS nyilvántartásukat és a lefűzött WPS lapokat
- kérd el a mérőeszközeik nyilvántartását és a kalibrálandó eszközök kalibrálási bizonyítványait (mérőeszközeik pontossági osztálya megfelel a terméked tűrésének)
- mutassák be az alapanyagok azonosításának és nyomon követésének rendszerét
- mutassák, be hogy az alkalmazott hegesztőanyagok bizonylatait hogyan tartják nyilván
- kérd, hogy vezessenek körbe az üzemben, a termék gyártási folyamatának sorrendjében haladva (alapanyagbeérkezés, raktározás, darabolás/vágás, gyártócsarnok, festés, kész termék tárolás)
- mutassák be az alapanyagraktárat. A te gyártmányod alapanyagait hol fogják tárolni, hogyan biztosítják, hogy az ne keveredjen más alapanyagokkal? Rozsdamentes/saválló anyag esetében van külön rozsdamentes/saválló anyagoknak szánt raktár?
- az üzemben figyeld meg, hogy milyen a gyártási kultúra, a hegesztők hogyan dolgoznak, a fűzővarratok minőségét (igen, a fűzővarratok minősége sok mindent elárul a minőséghez való "hozzáállásról"), hogy használnak e kifutólemezeket, hogy a gyártáshoz szüksége ideiglenes szerkezeteket hogyan hegesztik a gyártmányhoz majd azt hogyan távolítják el. Nézz meg egy elkészült terméken a hegesztési varratokat.
- kérdezd meg, hogy a te gyártmányod hol tervezik gyártani, milyen gyártópadokat, készülékeket fognak alkalmazni
- menj le a "meós irodába" és beszélgess az ellenőrzést és vizsgálatot végző személyzettel (általános, jó benyomás fontos)