Hegesztőszemélyzet

Kizárólag minősített hegesztőket foglalkoztathatsz. A hegesztők minősítése az MSZ EN ISO 9606-1 szabvány szerint (általában), a hegesztőgép kezelőké az MSZ EN ISO 14732 szabvány alapján történik.

A hegesztőminősítéseket úgy tervezd meg, hogy fedjék le a cég által hegesztett termékpalettát (anyagminőség, anyagvastagság, pozíció, eljárás, stb.).

Amennyiben a 8/2018 (VIII. 17.) ITM rendelet szerinti tevékenységet végzel, vagy PED-es terméket hegesztesz, akkor független tanúsítószervezet által kiállított minősítések szükségesek. Amennyiben a műszaki követelményrendszer nem követeli meg a külső tanúsítószervezet általi minősítést, akkor hegesztési felelősként minősítheted "házilag" is a hegesztőket. Ezek a vállalati belső minősítések csak cégen belül érvényesek, a próbahegesztések dokumentációs hátterét nyilván kell tartani (bármely hegesztőre rámutat a tanúsító szervezet auditora, a "polcról" le kell tudnod venni a hegesztő aktáját, benne a minősítő próbák adataival, kitöltött, aláírt elméleti-kérdés tesztsorral, roncsolásmentes vizsgálati jegyzőkönyvekkel, akár a röntgen felvétellel).

A minősített hegesztőkről nyilvántartást kell vezetni, figyelni kell a lejárati időket, hogy időben megtörténjen a minősítések megújítása. A minősítéseket fél évente alá kell írja a hegesztési felelős, ezzel igazolva, hogy a hegesztő rendszeresen, megfelelő minőségben végez a minősítés érvényességi tartományába tartozó hegesztési feladatot. Amennyiben a hegesztőnek nincs év közben "vizsgált" (röntgenezett, ultrahangozott) varrata, akkor fél évenként hegesztess vele munkapróbát (a minősítésének megfelelő paraméterekkel), amit vizsgáltass be (röntgen v ultrahang v töret), mindezt dokumentáltan nyilvántartva.

Minősített hegesztő nyilvántartás minta: