Tanúsító audit menete
Úgy érzed, hogy felkészültél a tanúsító auditra? Akkor vágj bele!
Mi a teendő?
- vedd fel a kapcsolatot valamelyik tanúsító szervezettel, egyeztesd le velük az audit részleteit. Fognak küldeni mindenféle papírt amit ki kell tölteni és természetesen szerződést is kell kötni.
- a külső audit előtt végezz belső auditot, a saját rendszered ellenőrzése okán. Ne légy rest saját magadra "eltérést" felvenni, sőt... Ha valami nincs egészen rendben, akkor vegyél fel eltérésjelentést, adj hozzá intézkedési tervet, felelőssel, határidővel. A külső auditon nem baj, ha látják, hogy vettél fel eltérést, sőt. Ez azt mutatja, hogy képes vagy feltárni és kezelni a saját hibáid, ami jó, mert ez egy működő rendszer ismérve. Amennyiben úgy érzed, hogy segítség kell a belső audit lefolytatásához, keress bizalommal.
- legyenek szép rendben összekészítve a nyilvántartások, dokumentumok akár papír alapon, dossziéban, akár digitálisan a számítógépeden (azok a dokumentumok amiken az előző menüpontokban végigmentünk).
- legyen egy lezárt munka ami rendben le van dokumentálva ISO 3834-2 szerint (a továbbiakban csak ilyen munkád lehet), annak a "Megvalósulási dokumentációját" készítsd össze a "Dokumentálás" menüpont szerint.
- biztosan van az üzemben folyamatban lévő munka is. Azt is készítsd elő "rendesen". Legyen gyártási terv, WPS-ek, a WPS-ek hivatkozzanak megfelelő WPQR-re, MMT, mérőlapok, roncsolásmentes vizsgálati jegyzőkönyvek (ha már volt vizsgálat), alapanyagok legyenek azonosítva, az üzembe kiadott terveken legyen ott a pecsét, hogy "Gyártásba adható", stb.
- menj le az üzembe és hívd fel mindenki figyelmét, hogy külső audit lesz. Tarts egy kis "fejtágítást". A legfontosabb tanács a kollégáknak: ha kérdeznek tőlük, akkor tárgyilagosan válaszoljanak legjobb tudásuk szerint, ha valamit nem tudnak, akkor fogjanak mindent a hegesztési felelősre, majd ő kimagyarázza. Ne az auditornak öntsék ki szívük és pláne ne neki panaszkodjanak a körülményekre...
- a tanúsító szervezet kell, hogy küldjön egy audittervet. Ennek mezsgyéjén fog lezajlani az audit.
A nagy napon:
- pogácsa, ásványvíz bekészítése. A tapasztalatok szerint azok az auditok, ahol van pogácsa és ásványvíz bekészítve, nagyobb arányban sikeresek. :)
- audit megnyitása: bemutatkozik a tanúsítószervezet képviselője, körbeküldi a jelenléti ívet. A cégvezetés képviselője röviden mutassa be az auditált céget.
- az audit lefolytatása: először a nyilvántartásokat, papírokat szokták végignézni. Mindent amiről az előző fejezetekben szó volt. Legyen "patika rend" a dokumentációban, de ne aggódj, ha csak egy valami "necces", az auditor úgy is azt fogja előhúzni a dossziéból :)
- üzembejárás: mutassátok be az üzemet az anyagáramlás sorrendjében, a raktározással kezdve, az alapanyag előkészítéssel folytatva, a gyártócsarnokon át a kész termék depóig. A bejáráson szúrópróbaszerűen fel fog írni az auditor hegesztőgép gyári számot, mérőeszköz azonosítót, alapanyag azonosító számot, hegesztőanyag adagszámot és bármit ami eszébe jut.
- az irodába visszatérve a felírt tételek háttér dokumentációját be kell tudni mutatni. Mivel rendesen felkészültél, ezért nem lehet baj.
- audit zárása: a záróértekezleten összegzi tapasztalatait az auditor. Ki fogja emelni a pozitív észrevételeket, fog tenni javaslatokat (amiket érdemes elfogadni). Amennyiben rendszer szinttű hibát tapasztal, akkor eltérést fog felvenni. A felvett eltérésre javító intézkedést kell hozni, felelőssel, határidővel. Súlyos hibák esetén (ami nem fordulhat elő, hiszen elolvastad a weboldalt és készültél), akár sikertelennek is nyilváníthatja az auditot. De ne aggódj, sikerülni fog!